Strona główna
Niezłomni
Bracia Czachorowie
Pamiętny mecz
Ryngraf
Archiwum
XV Mistrzostwa
XIV Mistrzostwa
XIII Mistrzostwa
XII Mistrzostwa
XI Mistrzostwa
X Mistrzostwa
IX Mistrzostwa
VIII Mistrzostwa
VII Mistrzostwa
VI Mistrzostwa
V Mistrzostwa
IV Mistrzostwa
III Mistrzostwa
II Mistrzostwa
I Mistrzostwa
Autografy

Ryngraf

Gdzie był ryngraf?
Od dnia meczu SKS - Polonia Okęcie ryngraf był przechowywany w rodzinie Czachorów. Po wyzwoleniu panowie Aleksander i Marian często nosili się z zamiarem zwrócenia pamiątki do klubu, ale nie ukrywają, że ciężko było się im z nią rozstać. Później nadeszły lata, w których tego rodzaju pamiątki nawet w społecznych organizacjach nie mogły być prezentowane.
W 1985 roku na spotkaniu „Niezłomnych" w Warszawie, kiedy Stołeczna Federacja Sportu wręczała dyplom uznania dla KS Radomiak za udział zawodników i działaczy w Mistrzostwach Warszawy w latach 1940-1944, odżyła myśl przekazania ryngrafu w godne ręce. Powróciła ona jeszcze raz – w podobnych okolicznościach, w 1992 roku, również w stolicy, podczas kolejnego spotkania „Niezłomnych”. Zastanawiano się już tylko, kiedy najlepiej to uczynić rym komu go pozostawić... Nieoczekiwanie zrodziła się propozycja, aby ryngraf trafił do muzeum. W ten sposób będzie szczególnie uhonorowany i doskonale podkreśli, jak ogromna była wiara Polaków w odzyskane wolności. Naród wiedział też, komu będzie można to zawdzięczać...

 

- "Zrezygnowaliśmy z tej inicjatywy może i wzniosłej - stwierdza Aleksander Czachor. - Po długim zastanowieniu, wymianie zdań w różnych gremiach, a zwłaszcza z kolegami, którzy wówczas grali, doszliśmy do najsłuszniejszego chyba rozstrzygnięcia: ryngraf darowany był drużynie. Po wojnie, przez długi okres, większość zespołu reprezentowała barwy Radomiaka. Niechaj trafi więc do tego klubu. Niechaj przypomina wszystkim jego historię. Niechaj uczy patriotyzmu, wiary, męstwa i szlachetności. Także na boisku. Zwłaszcza kiedy te cechy zaczynają się dewaluować."

W czerwcu 1994 roku
w przerwie meczu II ligi Radomiak Radom - Karpaty Krosno nastąpiła miła uroczystość. Z inicjatywy Aleksandra i Mariana Czachorów został przekazany kierownictwu radomskiego klubu pamiątkowy ryngraf - bezcenna pamiątka wydarzeń, które miały miejsce ponad pięćdziesiąt lat temu, podczas hitlerowskiej okupacji.
 

Publiczne Gimnazjum Nr 5
im. Jacka Malczewskiego w Radomiu kultywując wspaniałe tradycje sportowe naszego miasta, w których tak pięknie zaistnieli Bracia Czachorowie od roku szkolnego
1999/2000 organizuje Mistrzostwa Radomia w Piłce Nożnej Chłopców o PUCHAR BRACI CZACHORÓW.

Zaszczytnym patronatem zawody objął Prezydent Miasta Radomia oraz Ziemsko-Grodzki Szkolny Związek Sportowy i Klub Sportowy “Radomiak”