Strona główna
Niezłomni
Bracia Czachorowie
Pamiętny mecz
Ryngraf
Archiwum
XV Mistrzostwa
XIV Mistrzostwa
XIII Mistrzostwa
XII Mistrzostwa
XI Mistrzostwa
X Mistrzostwa
IX Mistrzostwa
VIII Mistrzostwa
VII Mistrzostwa
VI Mistrzostwa
V Mistrzostwa
IV Mistrzostwa
III Mistrzostwa
II Mistrzostwa
I Mistrzostwa
Autografy

Historyczny mecz

4 czerwca 1944 roku na Stadionie Miejskim przy ul. Struga (dzisiejszy Radomiak) odbył się najbardziej pamiętny mecz okresu okupacji. W ramach rozgrywek o mistrzostwo Warszawy SKS podejmował Polonię - Grochów. Warszawa. Pozwolenie Komendanta Miasta zdobyto podstępem. Na trybunach zasiadało 7 tysięcy widzów, w tym także Niemców. Na ich oczach, na środku boiska odbyła się ceremonia powitania obu drużyn: warszawianie otrzymali wielki bukiet białych i czerwonych róż, w zamian wyjęli z ukrycia ryngraf Matki Boskiej Częstochowskiej z białym orłem i wyrytym napisem "Pod Twoją obronę..." Po świetnej grze radomian, pełnej popisów "Marysia", Rusinowicza, Gniewka, SKS wygrał 3:1. Dwa gole zdobył Aleksander Czachor - popularny "Lolek" i jednego "Marek" Szczepański. Nie obeszło się jednak bez represji okupanta. Ryszard Czachor i Edward Wasilewski zostali aresztowani, a następnie przewiezieni do siedziby gestapo przy ul. Kościuszki 6. Po 48 godzinach „badań” wymuszono na nich zobowiązanie - w ciągu dwóch tygodni dostarczą listy wszystkich zawodników z pełnymi nazwiskami adresami i pseudonimami organizacyjnymi.
Hitlerowcy dobrze orientowali się, iż znaczna grupa piłkarzy należała do podziemia, walczyła przede wszystkim w Szarych Szeregach.
Ryszard Czachor i Edward Wasilewski natychmiast opuścili stałe miejsce zamieszkania. Ukrywali się, gestapo żądanej listy nie dostało. W sierpniu tego roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Niemcy zbyt zajęci Warszawą i ściąganiem jednostek z terenów ZSRR, zaniechali w tej sprawie dalszego śledztwa.

"Był to jedyny mecz, w którym zagrała cała nasza czwórka - wspomina Marian Czachor. - Niemcy zatrzymali potem Ryszarda Czachora i Sergiusza Mieczkowskiego, którzy byli organizatorami tego spotkania, jako zakładników i zaczęli sprawdzać czy któryś z grających nie należał do organizacji. Gdyby znaleźli choć jednego, to wszyscy zostaliby aresztowani. Po 48 godzinach zakładnicy zostali wypuszczeni, a wszyscy przecież gdzieś działaliśmy... Dwa tygodnie później w Parku Paderewskeigo w Warszawie odbył się rewanż, w którym zremisowaliśmy 3:3"

Publiczne Gimnazjum Nr 5
im. Jacka Malczewskiego w Radomiu kultywując wspaniałe tradycje sportowe naszego miasta, w których tak pięknie zaistnieli Bracia Czachorowie od roku szkolnego
1999/2000 organizuje Mistrzostwa Radomia w Piłce Nożnej Chłopców o PUCHAR BRACI CZACHORÓW.

Zaszczytnym patronatem zawody objął Prezydent Miasta Radomia oraz Ziemsko-Grodzki Szkolny Związek Sportowy i Klub Sportowy “Radomiak”