Strona główna
Niezłomni
Bracia Czachorowie
Pamiętny mecz
Ryngraf
Archiwum
XV Mistrzostwa
XIV Mistrzostwa
XIII Mistrzostwa
XII Mistrzostwa
XI Mistrzostwa
X Mistrzostwa
IX Mistrzostwa
VIII Mistrzostwa
VII Mistrzostwa
VI Mistrzostwa
V Mistrzostwa
IV Mistrzostwa
III Mistrzostwa
II Mistrzostwa
I Mistrzostwa
Autografy

Bracia Czachorowie

Marian Czachor (Maryś). Urodził się w roku 1924. Ponieważ w rodzinie był już jeden Marian, dla odróżnienia zaczęto nazywać go "Maryś" i tak jest do dzisiaj. W wieku 11 lat "Maryś" trenował biegi długodystansowe wraz ze znanym wówczas zawodnikiem RKS Broń - Zieją. A na placach cegielni przy ul. Średniej i łąkach wokół Starego Miasta wraz z braćmi Aleksandrem i Jerzym uganiał się za piłką. Zamiłowanie do sportu przejął Maryś po ojcu - działaczu WKS Czarni i najstarszym bracie Ryszardzie - piłkarzu tego klubu. Już jako uczeń czwartej klasy grał w reprezentacji Szkoły Powszechnej im. Tadeusza Kościuszki, wyróżniając się swoimi umiejętnościami wśród starszych o trzy lata kolegów. Wybuch wojny i niepewność pierwszych okupacyjnych dni przerwały tę przygodę ze sportem. Ale na krótko. Młodzież uprawiała sport na łąkach wokół miasta. Na szczęście okupant nie wiedział, że te "dzikie" mecze bardzo często były zbiórkami jednej z grup Szarych Szeregów dowodzonej przez harcmistrza Jana Seredyńskiego ps. "Artur". Po wznowieniu nauki w roku 1940 przywrócono także  piłkarskie rozgrywki międzyszkolne. Wówczas to Jerzy Czachor zorganizował Szkolny Klub Sportowy Radom, do gry w którym namówił swoich braci. Po wojnie prawie wszyscy piłkarze SKS-u weszli w skład drużyny "Bata", przemianowanej wkrótce na "Radomiaka". Właśnie do "Radomiaka" przyszło dla "Marysia" powołanie do kadry narodowej.

czytaj też na Wikipedia

Jerzy Czachor (Jerzyk)
Był uczniem szkół garbarskich, noszący w Szarych Szeregach pseudonim „Skaut”.
Zorganizował Szkolny Klub Sportowy Radom. Zginął z rąk okupanta w 1945 roku, podczas próby ucieczki z obozu przy ul. Szkolnej. Było to na dwa dni przed wyzwoleniem Radomia.

Aleksander Czachor (Lolek)

Ryszard Czachor
Najstarszy z braci Czachorów. Organizator historycznego meczu

Publiczne Gimnazjum Nr 5
im. Jacka Malczewskiego w Radomiu kultywując wspaniałe tradycje sportowe naszego miasta, w których tak pięknie zaistnieli Bracia Czachorowie od roku szkolnego
1999/2000 organizuje Mistrzostwa Radomia w Piłce Nożnej Chłopców o PUCHAR BRACI CZACHORÓW.

Zaszczytnym patronatem zawody objął Prezydent Miasta Radomia oraz Ziemsko-Grodzki Szkolny Związek Sportowy i Klub Sportowy “Radomiak”